Jak zjistit vysi cla v USA

Jako distributor za normálních okolností platíme za proclení a celní poplatky Vašeho zboží sami při importu do USA. Tento článek píšu, protože se někomu může hodit a protože se k němu sám rád vrátím, až ty informace budu zase potřebovat :-)

Celní úřad v USA se nazývá CBP – U.S. Customs and Border Protection. Každý typ zboží se dá zařadit do nějaké kategorie, a bude mu tak přiděleno příslušné HTSUS number (Harmonized Tariff Schedule of the United States). Podle něho potom jste schopní dohledat, kolik dané zboží bude stát na clu. Může to být podle ceny zboží, váhy nebo i objemu – u každého zboží jinak. Ale berte to jen orientačně. Lidé se učí a trénují léta, aby uměli zboží zařadit do správných kategorii, a je tu šance, že jste své zboží zařadili do jiné kategorie, než kam ji zařadí na CBP, když budete zboží importovat.

Zde je seznam těch kategorií: http://hts.usitc.gov/

Jako příklad uvedu, že přivážíte lyžařské boty. Vlevo klikneme na footwear, dále “Other footwear with outer soles and uppers of rubber or plastics:”, “Sports footwear:” a nakonec “Ski-boots, cross-country ski footwear and snowboard boots”.

Všimneme si čísla nalevo, které pro toto zboží je 6402.12.00.00. Ve sloupci General je napsáno Free, což znamená že na toto zboží se obecně daň neúčtuje. Ve sloupci 2 napravo je sazba 35%, která platí pro import tohoto zboží z Kuby a Severní Korei :-)

Po chvilce používání HTS tabulek člověk zjistí, že si v podstatě nikdy (až na ty lyžařské boty) nemůže být jistý, jestli používá správnou kategorii. Ale pro představu je to dobré. Ono zboží, které importujete, by se mělo prodávat za násobky výrobní ceny – a pár procent importní daně by člověka moc neměly zastrašit.

Zustanme v kontaktu: RSS feed

 • Jirka

  Můžu se zeptat autora článku, jak je to se cly při vývozu do USA obecně? Někde jsem četl, že platí jak importér mimo USA, tak zákazník potom, po doručení do USA. Je to pravda? A pokusd ne, je clo vypočtené podle zdroje na http://hts.usitc.gov/ jediné? jinými slovy kdzž jej za zákazníka zaplatím, on pak už nic platit nemusí? Díky za případnou odpověď.

 • http://cz.holub.me/ Tomas Holub

  Ahoj Jirko, obecne se clo plati jednou – pri importu do USA (bezne ta prijimaci strana). Leda ze by CR mela specialni vyvozni poplatky pro Tvuj typ zbozi, ale to je nepravdepodobne, s nicim podobnym jsem se nesetkal.

  Prakticky vzato, pokud posles zbozi letecky, tak nejspise zadne clo na strane zakaznika nebude potreba platit. Pripadne pokud to posles pomoci DHL nebo podobne sluzby, tak se s nimi muzes domluvit, ze predplatis clo a procleni v USA v cene dopravy.

  Jinak co se cla tyce, tak co je na http://hts.usitc.gov/ je opravtu jedine – ale je jeste potreba pricist poplatek za proclivani (sluzba) treti firme, ktera vyrizuje ty papiry. Muze to byt bud primo dopravce nebo nejaka treti firma.

 • Jirka

  Dík moc za rychlou odpověď.

 • http://cz.holub.me/ Tomas Holub

  Jasne, rad pomuzu. At se dari